Gudstjänst i Friluftskyrkan | 17 juli kl. 16

Så är det snart tid för vår andra gemensamma gudstjänst i Friluftskyrkan denna sommar. Vi gläds åt att kunna arrangera dessa samlingar i slottsskogens vackra grönska, S:t Jakobs församling och Evangeliska Brödraförsamlingen tillsammans. Söndagens tema är ”Sänd mig” och vi får en predikan av Mats Linde, präst och föreståndare i EBF i Göteborg. Pastor Henrik Fransson från S:t Jakob leder gudstjänsten. Torbjörn Fransson (gitarr/bas) och Lotta Fransson (flöjt) leder musiken. Precis som sist finns även Kaffeluckan på plats och serverar gott kyrkfika. Allt talar för en riktigt fin stund på söndag. Gudstjänsten börjar kl. 16.

Friluftskyrkan finner du vid ängen intill Smålandsstugan i Slottsskogen. För att hitta dit så följer du gångbanan vid Gräfsnäsgården och passerar kullen med det stora klocktornet. Varmt välkommen på söndag!